Selulit.org

Selülit Nedir?

09.04.2017
Selülit Nedir?

En çok bacak ve kalça kısımlarında görülen selülit, düzensiz ve bulunduğu bölgedeki yağ birikiminin fazla olmasından kaynaklanan, deri altında yer eden, görüntü itibariyle de portakal kabuğuna benzetilen dolaşım bozukluğunun bölgeselleşmiş halidir.

Birçok insan selülit problemini obezite hastalığı ile karıştırır ve bu oldukça yanlıştır. Vücutta selülitin meydana gelmesindeki en önemli sebepler, doğuştan gelen genetik, hormonal yapı bozukluğu ve yaşam tarzınızdır. Selülitin oluşması çeşitli kilo sorunlarınızdan bağımsızdır. Çok zayıf biri de selülit sorunu ile karşı karşıya kalabilir. Bu bölgesel yapı bozukluğunun her kilo aralığında gerçekleşme ihtimali muhakkak vardır. Selülit probleminin erkeklerde daha az görülmesinin temel sebebi, erkeklerde bulunan östrojen seviyesinin kadınlara göre çok daha az olmasıdır. Yağın vücutta birikmesi ve selülitin artmasını doğrudan tetikleyen östrojen, bayanlarda daha sık görülür.

Selülit Neden Olur?

Selülitin oluşmasındaki en önemli sebep, kan dolaşımının yavaşlamasıdır. Kan dolaşımı yavaşladığında ise, yavaşlama yaşayan bölgedeki damarlardan doku sıvısı sızmaya başlar. Doku sıvısı ortaya çıktığında vücut tarafından otomatik bir savunma başlar ve bağ dokusu ile sarılma meydana gelir. Bağ dokusu bu eylemi yaparken kaçak sıvılar oluşur ve derinin altında ufak keselerin oluşmasına sebep olur. Yağ dokusunun artmasıyla birlikte oluşan ufak keselerin düzensiz oluşu, portakal kabuğu görüntüsüne yol açıp, bölgesel selüliti beraberinde getirir.

Selüliti seviyelere göre inceleyecek olursak;

 1. Selülit hiç bir şekilde dışarıdan bakıldığında belli olmaz. Parmaklarla sıkıştırma uygulandığı takdirde portakal kabuğu görüntüsü oluşur.
 2. Dışarıdan bakıldığı zaman hafif bir şekilde gözükebilir ama çok belirgin bir görüntü değildir.
 3. Portakal kabuğu görüntüsü belirginleşmiştir ve nadirde olsa ağrılar oluşabilir.

Selülitin oluşmasındaki etkenler; fizyolojik farklılıklar, düzensiz yaşam tarzı ve genetik yatkınlık olarak nitelendirilebilir.

Fizyolojik ve hormonal farklılıklardan oluşan dolaşım bozukluğu, östrojen seviyesinin yüksek olması, çeşitli sindirim sistemi bozuklukları, düzensiz yaşam şekli, karbonhidrat ve yağın gereğinden fazla tüketilmesi, günlük su tüketiminin az olması, hareketsiz ve stresli yaşam, dar giysiler, topuklu ayakkabı, alkol ve sigara kullanımı gibi etkenler selülitin oluşmasında büyük rol oynamaktadır. Genetik yatkınlık konusuna gelecek olursak, Akdeniz ülkelerinin selülite daha yatkın oldukları kanıtlanmıştır. Düz taban rahatsızlığı çeken kişilerde de selülit problemi olasılığının arttığı gözlemlenmiştir.

Selülit Tedavisi

Bölgesel Selülit Tedavisi

Bölgesel Selülit Tedavisi

Yaşadığınız selülit problemi çok ileri düzeyde ise, çeşitli önleyici uygulamalardan sonra kullanabileceğiniz alternatif tedavi yöntemleri mevcuttur. Bölgesel selülit tedavisinde uygulanan yöntemleri listeleyecek olursak;

 • Mezoterapi
 • LPG
 • Masaj
 • AVT
 • Lazer Lipoliz
 • Radyo Frekans Tedavisi
 • Ozon Tedavisi

Bu tedaviler maliyetli olsa da, deri altında biriken yağ dokusunu doğrudan etkileyeceği için yanlış uygulama sonucunda o bölgede çeşitli şekil bozuklukları meydana gelebilir. Bu tarz selülit tedavilerini tercih ederken olabildiğince temkinli olmalı ve kapsamlı bir araştırma yapmalısınız.

Selülit geri dönüşü olmayan bir problem değildir, doğru tedavi uygulandığında ve planlı bir egzersiz programı ile sıkılaşarak kısa sürede çözülebilir.

Siz de bu yazımızı beğendiyseniz yorum yapabilir, ayrıca alttaki kolay bağlantılar ile diğer selülit problemlerine karşı detaylı çözüm sunan içeriklere ulaşabilirsiniz.

Selülit Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Selülit Yapan İçecekler

Selülit için doğal çözümler

Selülit yapan içecekler

Selülit karşıtı besinler

Selülit tekrar eder mi?

Doğum sonrası selülit oluşumu

Selülit iltihabı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Ceren Hanım dedi ki:

  Selulit ile ilgili okuduğum en iyi içerik teşekkürler.

  1. admin dedi ki:

   İlginiz ve teveccühünüz için teşekkür ederiz. Sitemizi tavsiye ederseniz bizi ayrıca sevindirmiş olursunuz.
   Saygılar.

Site içeriğimiz selülit tedavisi ve belirtileri hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.