Selulit.org

Topuklu Ayakkabı Selülit Yapar mı?

12.12.2018
Topuklu Ayakkabı Selülit Yapar mı?

Birçok kadının ortak sorunu olan selülit genellikle şişmanlıkla ilgiliymiş gibi yanlış bir algı yaratıyor. Oysa ki selülit oluşumuna neden olan bazı etkenler vardır. Düzensiz beslenme, hareketsiz yaşam tarzı, alkol, sigara, çoraplar ve dar pantolonlar derken topuklu ayakkabılarında bu soruna neden olduğunu biliyor muydunuz? Topuklu ayakkabı selülit yapar mı diyenler için bu yazımızda bilgiler hazırladık. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki her topuklu ayakkabı giyen kadında selülit olacak diye bir kural yok. Ancak yanlış topuklu ayakkabı selülit oluşumuna neden olabiliyor.Özellikle de yüksek topuklu ayakkabılar damarlarda çatlamaya yol açabiliyor.

Yüksek topuklu ayakkabılar bacak kasları için yorucu sonuçlara neden olabiliyor. Bilhassa saatlerce yüksek topuklu ile dolaşan kadınlarda selülitler görülebiliyor. Birçok kadın alışverişe dahi topuklu ayakkabısız gitmezken zaman içerisinde istenmeyen selülitler meydana çıkabiliyor.

Peki hiç topuklu ayakkabı giymeyecek miyiz dediğinizi duyar gibi olduk. Elbette ki topuklu ayakkabı bayanlar için vazgeçilmezdir. Ancak markete, alışverişe giderken dahi topuklu ayakkabı giymek bacak damarlarınızı olumsuz etkileyebiliyor. Uzun süre bir alışveriş için topuklu ayakkabı yerine daha rahat yürümenizi sağlayacak spor ya da babet kullanmayı tercih edebilirsiniz.  Topuklu ayakkabınızı mümkün olduğunca rahat modellerden seçerek de bu sorunu önleyebilirsiniz. Topuğu yüksek, ön kısmı ise yere sıfır olan topuklu ayakkabıların selülit oluşumundaki en büyük etkenlerden olduğunu belirtebiliriz.

Topuklu Ayakkabı Selülite neden olur mu?

Topuklu Ayakkabı ile Selülit İlişkisi

Topuklu ayakkabı selülit yapar ve uzun süre topuklu ayakkabı giymek zaman içerisinde varis oluşumunu da tetikler. Selülit aslında yanlış topuklu ayakkabı kullanımının bacaklarınızdaki olumsuz etkisini gösteren ilk belirtilerden. Zaman içerisinde gözle görülür varis ve çatlaklar da artmaya başlamaktadır. Bu nedenle uzun saatler boyunca topuklu ayakkabı giymek,özellikle de ayakta durmanızı gerektiren işlerde yüksek topuklu ayakkabılar kullanmak doğru bir tercih değildir. Hem sağlık açısından, hem de rahatlık açısından ayakkabı seçiminize dikkat etmeniz gerekmektedir. Topuklu ayakkabı kullanımından kaynaklanan selülitler için bitkisel yağlarla doğal masaj uygulayarak önlem almanız mümkün. Bunun dışında son olarak topuklu ayakkabınızın ayak numaranızla uyumlu olması da çok önemli. Büyük ya da ayağa dar gelen ayakkabılar da rahatlığı önleyerek damarlarınızı olumsuz yönde etkileyecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz selülit tedavisi ve belirtileri hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.